Zmiana naliczania opłat za odpady komunalne od grudnia 2020r.

Szanowni Państwo,

Radni Miasta Stołecznego Warszawy uchwalili nowe zasady naliczania opłat za śmieci, które wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2020r. Miasto przyjęło nową metodę ustalenia stawki opłaty za śmieci tj. w oparciu o ilość zużytej wody w nieruchomości na której zamieszkują mieszkańcy. Stawka tej opłaty została ustalona w wysokości 12,73zł za 1m3 zużytej wody. Istotnym jest, że podjęta uchwała odnosi się do ilości zużycia wody przez całą nieruchomość, a zatem do wskazań licznika głównego, a nie do wskazań liczników indywidualnych. W skład nieruchomości wchodzą budynki położone na gruncie objętym jedną księgą wieczystą. Przekładając to na grunt Naszej Spółdzielni, w skład jednej nieruchomości wchodzi od 1 do nawet 9 budynków.

  Uchwała nie reguluje m.in.:
 • sposobu naliczania śmieci na poszczególne lokale mieszkalne;
 • sytuacji, w której w trakcie sześcio-miesięcznego okresu rozliczeniowego zmienia się właściciel lokalu;
 • sytuacji, w której lokal nie jest zamieszkały;
 • sytuacji, w której wystąpiła awaria w nieruchomości lub w lokalu.

Pracownicy Biura Spółdzielni Mieszkaniowej "Wilga 2000” od kilku tygodni prowadzą rozmowy z Miastem, w celu ustalenia szczegółów związanych ze sposobem naliczania opłat za śmieci w odniesieniu do lokali indywidualnych. Niestety na większość pytań osoby z Miasta nie potrafią udzielić jednoznacznych odpowiedzi.

Problem z ustaleniem sposobu naliczania opłat za śmieci dotknął wszystkie Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe w Warszawie.

Podsumowując najpóźniej w grudniu otrzymają Państwo informacje o stawce opłaty za śmieci. Jednakże do czasu otrzymania od Miasta Stołecznego Warszawy wyjaśnień, co do kwestii które nie zostały jednoznacznie ustalone w uchwale, Spółdzielnia musi się wstrzymać z dokonaniem przeliczeń.

Będzie podwyżka opłat za śmieci

W czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą zmian związanych z gospodarowaniem odpadami. Radni zdecydowali m.in., że naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami będzie uzależnione od zużycia wody tj. 12,73 zł opłaty śmieciowej za każdy zużyty metr sześcienny wody.

Pierwszą opłatę miasto naliczy 28 grudnia, a nowe deklaracje śmieciowe wspólnoty, spółdzielnie i właściciele domów jednorodzinnych będą musieli złożyć do 11 stycznia 2021 roku.

Miasto zapowiedziało plan osłonowy dla rodzin wielodzietnych. Posiadaczom karty dużej rodziny samorząd dopłaci miesięcznie 30 złotych za każdą osobę w wieku pow. 4 lat. Trzeba spełnić kryterium dochodowe - do 1848 złotych dochodu na rękę na osobę.

Mieszkańcy wybrali

Za nami kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. W tym roku z uwagi na epidemie cały kalendarz został przesunięty. Normalnie głosowanie było w czerwcu, a wyniki na początku lipca. W tym roku głosowanie odbyło się w pierwszej połowie września.

To bardzo zaskakujące wyniki głosowania. Na Pradze-Południe tylko 12 ze 106 projektów z Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok zostanie zrealizowanych. Prawie wszystkie mają związek z zielenią, rekreacją i ekologią. W głosowaniu mieszkańców przepadły m.in. potańcówki, garażówki, koncerty i seanse pod chmurką. Tegoroczne głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego 2021 jednoznacznie pokazało na czym najbardziej zależy mieszkańcom Pragi-Południe. A przynajmniej 10,6 tys. osobom, które zagłosowały. Ogromna część z 5,8 miliona złotych zostanie w przyszłym roku wydana na nową zieleń w naszej dzielnicy.

  W wyniku głosowania do realizacji w przyszłym roku zakwalifikowały się następujące projekty:
 1. Praga-Południe walczy ze smogiem. Sadzimy 500 szt. drzew zimozielonych – 5634 głosy
 2. Czyste jezioro i stawy w Parku Skaryszewskim - 4580 głosy
 3. Ratujemy drzewa Parku Skaryszewskiego – kontynuacja – 3549 głosy
 4. Automatyczna toaleta miejska w Parku Skaryszewskim – 3472 głosy
 5. Dość potykania się - remonty chodników na Grochowie i Gocławiu, a nawet Saskiej Kępie – 3339 głosy
 6. Nie chcesz mieć szczurów? Zadbaj o koty! – Dokarmianie, leczenie i sterylizacja kotów wolno żyjących z Pragi - Południe oraz zakup/wykonanie zimowych budek z Pragi. Kontynuacja projektów z poprzednich edycji Budżetu – 3039 głosy
 7. Bezpieczne i zielone ulice Pragi Południe II - 2556 głosy
 8. Kosze miejskie do segregacji śmieci – 2532 głosy
 9. Na ratunek magnoliom w różance w Parku Skaryszewskim – 2422 głosy
 10. Jaśniej na Pradze Południe - brakujące latarnie – 2325 głosy
 11. Łąko-strada na Al. Stanów Zjednoczonych - 2214 głosy
 12. Bezpłatne wypożyczalnie kajaków i desek sup na Pradze-Południe - 2201 głosy

Przeglądaj wcześniejsze - Aktualności

Oszczędzajmy ciepło

Z uwagi na rozpoczęty sezon grzewczy, panujące warunki atmosferyczne, jak również zbliżający się sezon zimowy zwracamy się do Państwa z prośbą o zamykanie drzwi wejściowych do budynku, zamykanie okienek piwnicznych oraz zamykanie okien na klatkach schodowych. Oszczędzając energię oszczędzamy pieniądze oraz zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska.

Czytaj dalej

Informacja

Szanowni Państwo, w związku ze wzrostem zachorowań w kraju na COVID-19, w trosce o Państwa bezpieczeństwo Biuro Spółdzielni nie przyjmuje interesantów, aż do odwołania.
Prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub przez skrzynkę listową znajdującą się przy Biurze Spółdzielni.

Czytaj dalej

II termin przeglądów instalacji elektrycznej

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wilga 2000” informuje, że w dniach 23 i 24 września 2020r. w godz. 8.00–11.00 oraz od 12.00–20.00 firma EL InstalBud Sylwester Sasin tel 731-732-755 będzie dokonywała przeglądów instalacji elektrycznej na terenie Osiedla. Prosimy o obecność w lokalach tych z Państwa, u których nie dokonano tego przeglądu w I terminie.

Czytaj dalej

Budżet partycypacyjny

Już za rok będzie to możliwe, jeżeli zagłosujesz! Ruszyło głosowanie na projekty z budżetu partycypacyjnego. Głosować można do 15 września br. na stronie miasta stołecznego Warszawy.
Bardzo zachęcamy do głosowania na projekt nr 433, który będzie służył dzieciom i młodzieży z naszego Osiedla.

Czytaj dalej

      1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12       Przeglądasz: 1 / 12