Postępowanie w przypadku pożaru.

Co trzeci pożar powstaje w mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty.

    Jeśli zauważyłeś pożar:
  • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu,
  • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
  • wezwij straż pożarną - wybierz numer alarmowy 998 lub 112, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz:
    • co się pali,
    • gdzie się pali
    • czy zagrożeni są ludzie.
  • Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny straży pożarnej lub operator 112, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla ratowników. Poczekaj więc, aż to dyżurny straży pożarnej lub operator 112 rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

Zasady dobrej ewakuacji

Pamiętaj, że w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.
Jeśli zauważyłeś pożar, pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest zaalarmowanie osób przebywających w domu. Wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem. Następnie wezwij straż pożarną. Wybierz najkrótszą drogę ewakuacyjną – tak, by znaleźć się poza strefą pożaru, a najlepiej poza budynkiem.

Staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku – pamiętaj – dym unosi się do góry. Z silnie zadymionych pomieszczeń wychodź w pozycji pochylonej, idź wzdłuż ściany, żeby nie stracić orientacji w pomieszczeniach. Zabezpiecz drogi oddechowe, np. zmoczonym w wodzie materiałem.

Nie otwieraj bez potrzeby drzwi do pomieszczeń objętych pożarem. Nagły dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia, a płomienie mogą nas poparzyć. Jeśli musisz otworzyć drzwi do takiego pomieszczenia, stań przy ścianie obok drzwi i dopiero je otwórz.
Jeżeli nie można opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je np. zmoczonym ręcznikiem, wezwij pomoc, wykonuj polecenia ratowników. Nie panikuj i staraj się uspokoić innych.

Wskazuj innym drogę ewakuacji i pomagaj osobom mniej sprawnym od Ciebie. Nie korzystaj z windy (dźwigu)! Możesz w niej zostać uwięziony. Rozejrzyj się! Widzisz swoich znajomych, sąsiadów? A może kogoś brak? Powiadom o tym kierującego ewakuacją.