Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy przysługuje najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych, innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem, osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. nr 71 poz. 734 z póź. zm.) w art. 31 ust. 1 określa dochód, dający podstawę do przyznania dodatku mieszkaniowego. Przysługuje on osobom, jeżeli średni miesięczny dochód brutto na 1 członka gospodarstwa domowego uzyskany przez 3 miesiące poprzedzające datę złożenia wniosku nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury (od 1.03. 2019 r. to 1.100,00 zł) w gospodarstwie jednoosobowym to 1.925,00 zł i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, tj. 1.375,00 zł. Jeżeli dochód jest nieco wyższy, nie zamyka to możliwości otrzymania dodatku – jeśli bowiem kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę. Kwota brutto to kwota bez składki emerytalnej, rentowej i chorobowej. Do dochodu gospodarstwa domowego wlicza się, dochody brutto wszystkich zamieszkałych w danym gospodarstwie

Przy ustalaniu powierzchni użytkowej lokalu bierze się pod uwagę wszystkie pomieszczenia takie jak: pokoje, kuchnie, spiżarnie, przedpokoje, alkowy, hole, korytarze, łazienki i inne pomieszczenia służące potrzebom mieszkalnym i gospodarczym. Nie wlicza się do powierzchni lokalu: balkonów, tarasów, loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowi, strychów, piwnic i komórek na opał. Ustalona w ten sposób powierzchnia użytkowa nie może być większa niż powierzchnia określona ustawowo (powierzchnia normatywna). Dodatek mieszkaniowy przysługuje także w sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego przekracza normatywną powierzchnię lokalu, ale nie więcej niż o 30% albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.

Dodatek przyznawany jest od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy wniosek, tj. jeżeli wniosek złożymy np. do końca marca, to po jego pozytywnym rozpatrzeniu przyznane świadczenie otrzymamy od 1 maja.

Szczegółowe informacje o wszelkich kryteriach przyznawania dodatków, związane z indywidualnymi sytuacjami życiowymi, zainteresowani uzyskają w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy Praga-Południe ul. Grochowska 274.

Szczegółowe informacje pod adresem: https://warszawa19115.pl/-/przyznanie-dodatku-mieszkaniowego.